SIAF 2013
Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 sa ako každý rok uskutočnili na leteckej základni Sliač, v dňoch 31. augusta a 1. septembra. Tento rok si mohli návštevníci pripomenúť niekoľko významných výročí, a to 20. výročie vzniku Slovenskej republiky, 20. výročie vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky a 69. výročie Slovenského národného povstania.
Už počas príprav si mohli fanúšikovia letectva čas krátiť sledovaním TV SIAF, ktorá ponúkala počas mesiaca august diskusné relácie so zaujímavými hosťami. V rámci propagácie sa mohli ľudia stretnúť s lietadlom MiG-21 pred obchodným centrom Europa v Banskej Bystrici, ktoré bolo presunuté z leteckej Základne Sliač. Ukrátený nebol ani východ Slovenska, kde propagáciu zabezpečovalo lietadlo Deperdussin umiestnené v obchodnom centre Optima v Košiciach. To bolo zapožičané z leteckého múzea v Košiciach.
Organizátori tento rok pripravili pre návštevníkov novinku, v podobe rádia SIAF. Ľudia tak boli včas informovaní o dopravnej situácii, parkovaní a taktiež o prebiehajúcom programe.
V dynamických ukážkach sa predstavil F-16 Demo Team z Holandska, ktorý cez víkend lietal na náhradnom stroji šedej kamufláže, keďže oranžový stroj mal poruchu predného kolesa. Ďalej to bol rakúsky Eurofighter Typhoon a vrtuľník S-70 Black Hawk, talianska akrobatická skupina Pioneer Team, český JAS-39C Gripen, L-159 ALCA, Mi-24 Hind, dvojica poľských Su-22, švédsky JAS-39C Gripen, akrobati Martin Šonka, Zoltán Veres a historické lietadlá MiG-15, F4U Corsair, Sopwith Strutter, Fokker E III, Spitfire, P-51 Mustang a Yak-3U.
Domáce letectvo sa samozrejme nenechalo zahanbiť a predviedlo vystúpenie lietadiel MiG-29, L-39 Albatros a vrtuľníkov Mi-17 a Mi-171. Z akrobatov to bol Dušan Šamko na lietadle Pitts a skupina Očovskí Bačovia na vetroňoch L-23. Veľký úspech mal spoločný zahajovací prelet českých lietadiel JAS-39 Gripen, L-159 ALCA a slovenských MiG-29UBS, L-39 Albatros, An-26.
Hlavným ťahákom bola španielska akrobatická skupina Patrulla Águila na lietadlách CASA C-101 Aviojet a zlatý klinec programu ukrajinské stíhacie lietadlo Su-27.
Statika zahŕňala podporné a nákladné lietadlá CASA C-295M českého a poľského letectva, ukrajinské An-26 a belgický Embraer 135. Ďalej tu bola dvojica lietadiel Mirage F1CR francúzskeho letectva, nemecké Tornádo, JAS-39 Gripen českého, švédskeho a maďarského letectva, dvojica lietadiel F-16 z Belgicka, česká L-159 ALCA, anglická dvojica lietadiel Hawk, prieskumné bezpilotné lietadlo HERMES 450 izraelskej výroby a ukrajinská lahôdka Su-25 v digitálnej kamufláži.
Slovenské letectvo ponúkalo pohľad na lietadlá MiG-21, MiG-29, L-39 Albatros, L-410 a vrtuľníky Mi-2 a Mi-17. Z pozemnej techniky to boli obrnené transportéry, džípy a protilietadlový raketový komplet S-300. Nechýbali ani rôzne športové lietadlá a kopec stánkov s leteckou aj neleteckou tematikou. Návštevníci si mohli oddýchnuť a zabaviť sa v obrovskom hangáre, kde mohli sledovať aj akrobatické umenie svetoznámej virtuálnej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy.
Čo sa týka počasia, bolo veľmi premenlivé. Raz svietilo slnko a bolo horúco, neskôr prišla oblačnosť, vietor a dážď. Návštevnosť bola slušná, celkovo vyše 100 tisíc ľudí.
Moja cesta
Vyrazil som s otcom a kamarátom Mirom v piatok ráno vlakom z Košíc. Vystúpili sme vo Zvolene, prestúpili na autobus a konečná bol Sliač. Cestou k letisku sme stretli kolegov z Čiech. Nad hlavami nám akurát presvišťal MiG-29AS 3709. Nasledoval malý nákup v blízkych potravinách a spoločný presun za letisko. Cesta to bola ale dosť nepohodlná, dostal som po papuli s kukuricou minimálne desaťkrát.
Po príchode na miesto sme sa zložili a čakali na prílety a prvé nácviky. V ten deň akurát prebiehal Media day a Deň polície. Prileteli poľské Su-22, Spitfire spoločne s Yakom-3U, belgický Embraer 135 a dvojica Mirage F1CR z Francúzska. Z nácvikov sme videli spoločný prelet českých a slovenských lietadiel, ukážku vrtuľníkov Mi-24, Mi-17, lietadlo L-39 Albatros a MiG-29, rakúsky Eurofighter Typhoon, český a švédsky JAS-39 Gripen, akrobatickú skupinu Patrulla Águila, dvojicu poľských Su-22 a MiG-15, českú L-159 a nakoniec ukrajinskú krásku Su-27 a holandskú F-16. Po tomto programe sme sa pobrali naspäť, tentokrát ale inou cestou, aj keď znova cez kukuricu. Počas našej cesty akurát priletela talianska akrobatická skupina Pioneer Team. Na konci letiska sme stretli kamaráta z Nemecka s rodinou. Ten nás hodil autom do Kováčovej, kde sme mali spoločné ubytovanie. Večer pri ohníku nás ešte prekvapil prílet belgických F-16, ktoré bol počuť široko ďaleko.
V sobotu sme sa dohodli, že sa pôjde na letisko kvôli počasiu. Ja som navštívil press centrum a vyzdvihol si pásku na ruku. Nasledovalo fotenie statiky a nakoniec sme sa celá skupinka známych fotografov i nefotografov stretli pri plote, kde sme aj celý deň pobudli.
Nedeľa bola podobná, počasie sa neumúdrilo a bolo mokro. Tak znovu vyhralo letisko, aj keby som radšej fotil za letiskom ako v piatok. Tentokrát som ale pobehoval medzi dvoma stanovišťami. Raz som bol pri letovej stojánke a raz pri plote. Škoda, že sa človek nemôže rozdvojiť, bolo by to jednoduchšie.
Po skončení programu sme si ešte narýchlo prešli statiku a hor sa na cestu domov. Kyvadlovka nám skrátila hodný kus cesty, pešo na stanicu to už nebolo ďaleko. Do Košíc si už ani nepamätám cestu, bola veľmi rýchla a strávená prezeraním fotiek na notebooku.
Akciu hodnotím veľmi dobre, až na to počasie, ktoré sa nie a nie umúdriť. Fotenie z letiska nie je úplne ideálne, pokiaľ svieti slnko, doobedu sa to ešte dá, ale poobede je to už hrôza.
Kompletnú galériu nájdete tu: